0 0
Tarihi Eserler
Ana Sayfa » Tüm Yerler » Tarihi Eserler
Ben u Sen Burcu
Ulu Beden veya Ben-u Sen Burcu olarak da bilinir. Artuklu dönemi eseridir. (1183- 1232). Melik-el Salih Ebu’l-fethi Mahmut zamanında yapılmıştır (1208). Mimarı Cafer oğlu İbrahim’dir.Silindirik plana sahip burç dört esas kat halinde düzenlenmiştir.Çap,25,50 m dir.Düzgün bazalt ve tuğla kullanılmıştır. Burçta toplam 6 aslan motifi rölyefi vardır ve Avrasya hayvan motifleri üslubunu yansıtırlar. Başlarında taç bulunan kanatlı aslan figürlerinin kuyrukları ejder başlı olarak işlenmiştir..
Dağ Kapı Burcu
Diyarbakır Kalesi’nin kuzeye açılan kapısı, sağ ve solunda oldukça görkemli iki burçla sağlam hale getirilmiştir. Her iki burcun kapıya bakan yüzleri kitabeler, hayvan ve bitki kabartmaları, mihraplar ve rölyeflerle adeta bir açık hava müzesi görünümündedir. Burçların bu görkemli kapı cephesinde kitabeler ve nişlerle  (mihraplarla )bir bütünlük sağlanmaktadır.  Her iki burcun Roma İmparatoru II Constantinus (349) tarafından yapıldığı ancak değişik d&ou..
Keçi Burcu
Mardin Kapısı’nın doğusundadır. Diyarbakır Surları’nın en eski, en büyük ve görkemli burcudur. Yontulmuş bir kaya kütlesinin üstüne inşa edilen keçi burcu inşa tarihi bilinmemekle beraber 1223 yılında Mervanoğulları tarafından onarıldığı bu görkemli burç içinde 11 kemer bulunmaktadır. Eskiden bir tapınak olarak kullanıldığı sanılan burcun eski bir güneş tapınağı olduğu söylenmektedir. Burcun son bölümünde bir kuyu ve yeraltı geçidini andıran dehliz bulunmuşsa da &..
Diyarbakır Surları
Diyarbakır Surları, dünyanın en eski ve en sağlam şehir surları arasındadır. Uzunluk bakımından dünyada Çin Seddinden sonra gelir. Ancak bir kenti çepeçevre saran ve ayakta olan tek kaledir. Sağlamlığı, sur ve burçlarındaki görkemli kabartma, kitabeleri ve kapıları ile eşsiz bir yere sahiptir. Bu nedenle Diyarbakır Surları; şehri saran basit bir duvar olmanın ötesinde, kuruluşundan bu yana bu topraklarda yaşayan birçok medeniyetin en güzel izlerini taşıyan bir kültür mirası, bir açık ha..
İç Kale
Diyarbakır Surları’nın kuzeydoğu köşesine yerleştirilen İç Kale, Dicle Nehri yatağından yüz metre kadar yükseklikte bulunan ve 'Fis Kayası'  adı verilen kayalık alan üzerine kurulmuştur. İç Kale; Romalılar tarafından şimdiki şehir surlarının yapılması ile önem kazanmış ve her devirde özel yönetim merkezi olmuştur. Burada yer alan ve arkeoloji litaratüründe Amida Höyük olarak anılan höyük, kentin ilk kurulduğu noktadır.  Amida  höyüğün alt katmanları..
Tek Beden Burcu
Dağ kapsından batı yönündeki ikinci burçtur. Üç katlı ve altı köşelidir. Burcun sağ ve solundaki birkaç burç 1932’li yıllarda dinamitlenerek yıktırılarak yerleri düz bir alan haline getirilmiştir. Yanlarındaki burçlar yıktırıldığından halk arasında Tek Beden Burcu olarak adlandırılmıştır.  Mervanilere ait bir kitabe burcun doğu yönündedir. Siyah bazalt üzerine güzel bir küfi yazıyla yazılmıştır. Mervanlı ebül-Muzaffer Mansur tarafından (M.1083) senesinde yaptırı..
 1    Toplam 11 sonuç bulundu..