Diyarbakır Tarihi ve Kültürel Değerlerini Dünyaya Sun..
Ana Sayfa » Makaleler » Diyarbakır Tarihi ve Kültürel Değerlerini Dünyaya Sunmak İçin Geleceğe Hazırlanıyor
Diyarbakır Tarihi ve Kültürel Değerlerini Dünyaya Sunmak İçin Geleceğe Hazırlanıyor
14 Aralık 2011 Çarşamba

Diyarbakır’a giden ATİD Başkanı, TÜROFED Başkan Yardımcısı Seçim Aydın kentin turizmde geleceğe hazırlandığını gördü.

Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Seçim Aydın “Diyarbakır tarihi ve kültürel değerlerini dünyaya sunmak için geleceğe hazırlanıyor” dedi.
Geçmişi ve sahip olduğu değerler açısından kültür kenti olan Diyarbakır’ın Avrupa’daki benzerlerinden daha üstün olduğunu belirten Seçim Aydın, kentin UNESCO’nun dünya mirası listesine girecek özelliklere sahip olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Diyarbakır turizmin önemini kavrayarak, kentte turizme yönelik çalışmalarını taksileri düzenleyerek başlamış. Kentin kendine özgü bir mutfak, kent planlaması, yönlendirme ve kentin turizm amaçlı değerlendirilmesi açısından Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) ve TÜROFED olarak üyelerimizin yanında olmak açısından çalışmalara başlayacağız.”

Anadolu’nun yeniden yerli ve yabancı tur operatörleri tarafından tur programlarına alındığını belirten Seçim Aydın, bu çalışmalar içinde Diyarbakır’ın yer almasının önemli olduğunu belirterek “Bereketli hilali sulayan Dicle’yi ,Diyarbakır’da İçkale’den izlerken Arkeoloji dünyasının, uygarlığın doğum noktası olarak kabul ettiği Anadolu topraklarındaki tüm yerleşimlerimizin, birer kültür kenti olduğuna bir kez daha inandım” dedi.
Karacadağ Ajansına bağlı Turizm Platformunun davetlisi olarak bulunduğu Diyarbakır’da, görüşlerimi ilgili ve yöresi için bir şeyler yapmanın gayreti içindeki kişilerle paylaştığını söyleyen Seçim Aydın şunları anlattı:

DİYARBAKIR ZENGİNLİĞİNİ PAYLAŞMAYI HAKEDİYOR
Diyarbakır ve bölge illerindeki insanlarımızın da, korudukları zengin mirasın nimetlerinden yararlanmayı da hak etmiş olduklarını değerlendiriyorum.
Diyarbakır’da bulunduğumuz günlerde yaşanan bazı olayları çoğu Diyarbakırlı gibi biz de televizyonlardan izledik. Diyarbakır, zenginlikleri ve ayrıcalıklarıyla bütün Türkiye’nin, bütün insanlığın sahibi olduğu, yaşamayı ve paylaşmayı hak ettiği bir kent. Güvenlik endişeleri ile sahip olduğu otantik varlıkları ve zenginliklerinden insanlığın mahrum kalması döneminin de sona ermesi gerektiğini düşünüyorum.
 
DİYARBAKIR TURİZMDE HIZLI HAMLE YAPMALI
Türkiye’nin kitle turizminde, dünyanın 50 yılda geldiği aşamayı 20 yılda yakalaması gibi, kültür turizminde de aynı hızlı hamleyi yapacağına inanıyorum. Avrupa’daki bilinen kültür kentleri uzun yıllardır bir alışkanlık haline geldi ve kültür gezginleri dünyada yeni yerler arıyorlar. Başlarken de ifade ettiğim gibi, Anadolu toprakları 12 bin yıla varan arkeolojisi yanında yaşanan ve koruduğu kentleri ile de önemli bir potansiyele sahip bulunuyor.
 
DİYARBAKIR DÜNYA MİRASI LİSTESİNE GİRMELİ
Bu anlamda batılı tur operatörleri, uzun yıllardan sonra Anadolu’yu, tekrar güçlü olarak programlarına almaya başlamıştır. Dünyanın, insanlığın değer verdiği her şey anlamında ETİK Turlar adıyla tanıştığı yeni akımın hedefi de, özellikle UNESCO’nun Dünya Miras Listesine aldığı yerler ve doğal zenginliklerdir. Diyarbakır’ın bu anlamda en kısa sürede dünya miras listesinde yer alması için gerekli çalışmaların hızla yerine getirilmesi gerekiyor.
 
DİYARBAKIR KÜLTÜR TURİZMİNDE ÖNEMLİ DEĞER
Turizm Platformu’nun çalışmalarını iyi yetişmiş, konularına hakim görünüşleri ile de yerlerini dolduran uzmanlardan dinledik. Karacadağ ajansı gibi çalışan kalkınma ajanslarını bir gelişim, bütünleşme ve uyum şansı olarak değerlendirdim. Bu takdimlerde Diyarbakır; turizm değerlerini tanıtmak açısından, son yıllarda önemli mesafeler almaya başladığını; Turizmde Diyarbakır gerçeğinin dünyaya tanıtılması noktasındaki çabaların fuarlara taşındığını gördüm. Bana göre Diyarbakır, kültür turizmi açısından, Avrupa’daki örnekleriyle eş değer olmaya adaydır. Merkezi yönetimlerin ve Yerel yönetimlerin oralarda özgünlük adına sağladığı imkanlardan da daha fazlasını hak etmektedir.
 
DİYARBAKIR TAKSİLERLE TURİZMDE ATILIM BAŞLATTI
Bu arada ilgili meslek kuruluşunun önderliğinde başlatılan taksilerin yenilenmesi kampanyasının yerindeliğini turizm alanında güçlerimizi, fikirlerimizi, vizyonumuzu birleştirerek, yapılabilecekler için bir örnek çalışma olarak tanıtmak ve kendilerini kutlamak istiyorum. Diyarbakır’da tüm taksiler Kombi tipi rahat araçlarla, tek tip olarak yenilenirken, geleceğe hazırlanan bu kentte meslek mensuplarına bir eğitim verilmesi ihtiyacı da gündeme geldi.